- ČCE Teplá - http://tepla.evangnet.cz -

Misijní výjezd – Haiti

Posted By Griffy On 24. 4. 2012 @ 9.19 In Aktuality, Ze života sboru | Comments Disabled

     12. ledna 2010 svět obletěla zpráva, že na Haiti propuklo velmi silné a ničivé zemětřesení. O život přišlo přes 200 tisíc obyvatel. Mnoho lidí ztratilo své domovy a blízké.

Krátkodobý misijní výjezd, kterého jsem se účastnila se konal 31.3.- 18.4.2011 a pořádala ho Zahraniční Misijní Agentura.

Cílem výjezdu byla manuální pomoc v zemětřesením postižené oblasti

  • Zednické práce (škola – betonové bloky, šalování betonových pilířů, stavba latrín, drobné úpravy na základně)
  • Stavba dřevěných dočasných přístřešků (spolupracovali jsme s místními)
  • Pomoc v dětském domově

Náš tým se skládal z osmi lidí – Čechů. Na Haiti v hlavním městě Port-au-Prince jsme přistáli 1.4. odpoledne. Na letiště pro nás přijel Haiťan Miquel, který nás naložil do džípu. Kdo se nevešel, naskočil na korbu. Projížděli jsme hlavním městem a mohli jsme vidět, jak je po zemětřesení zdevastované.
Bydleli jsme na základně, která sloužila jako ubytovací zařízení pro dobrovolníky. Na základně již přes rok působila Christine (USA) a Wesley (Kanaďan) z organizace Touch Global. Vedli tam týmy, které na Haiti jezdili pomáhat. Jejich služba má dvě fáze. První je pomoc lidem, kteří díky zemětřesení přišli o všechno a druhá fáze spočívá v tom, sdílení evangelia s místními a ukazovat na osobní vztah s Ježíšem.

V sobotu, den po příjezdu, se začaly zdít latríny, které budou patřit ke klinice, která se začala stavět. Za těch 16 dní, co jsme na Haiti strávili jsme postavili latríny, betonovali, šalovali betonové pilíře, postavili několik dřevěných provizorních přístřešků, pomáhali v dětském domově a uklízeli a dělali drobné úpravy na základně. My holky jsme dělaly kromě šalování a stavby latrín všechno. Naučila jsem se míchat beton, maltu i haitskou omítku a snad i udržím v paměti, jaké ingredience se do toho všeho dávají.

Líbilo se mi, že práce byla hodně pestrá a různorodá. Jeden den jsem dělala míchačku malty, druhý den si hrála s dětmi v dětském domově, chovala nádherná miminka, další den stavěla dřevěné přístřešky, … .

Každé ráno jsme měli po snídani od 7 hodin cca půlhodinové ztišení.
Po osmé hodině jsme vyrazili do terénu. Na oběd jsme se vraceli buď na základnu nebo si „něco“ vzali s sebou. Každý večer nás čekala teplá večeře, uvařená dvěmi přátelskými Haiťankami. Večer se buď povídalo, vyřizovaly maily, pozorovali jsme na střeše hvězdy nebo se šlo spát.

Obě neděle jsme navštívili místní církev. Každou neděli jsme byli jinde. Na Haiti je kromě křesťanů hodně lidí praktikující Woodoo. Některým lidem nedělá problém navštívit v neděli křesťanský sbor a pak zajít k místnímu šamanovi.
Sbory navštěvuje hodně lidí. Protože nikdo z nás neuměl kreolsky ani pořádně francouzsky, tak jsme nerozuměli. Bohoslužby probíhají obdobně jako u nás. Jen se v mluvení střídá více lidí a hodně tam lidé zpívají „sólo“ (například babičce k narozeninám). Haiťané na mě působili velmi přátelsky.

Počasí po celou dobu bylo nádherné. Když pršelo, tak večer nebo v noci. Teplota se pohybovala hodně vysoko. K večeru na základně bylo 30C. Neděle byly volné, tak jsme je trávili u moře. Poprvé jsme byli na pláži, která byla jak vystřižená ze smeťáku. Všude odpadky, slepice, kozy, v moři řasy… Celkově mají Haiťané (ne všichni) problém s pořádkem. Podruhé jsme byli u moře, které jsem nazvala „polo-Karibik“. Moře bylo nádherné, pláže čistější, nebe s krásnými mraky, mušle… Pastva pro oči.

Na Haiti se mluví kreolsky a francouzsky. Nějaké minimální základy z francouzštiny mám, ale stačilo mi to tak na komunikaci se starším batoletem…

Na různá místa jsme se přesouvali pěšky, na motorkách nebo v džípu (na korbách). Cesty tam jsou opravdu hrozné, takže jsme byli modřinami zmalovaní jako kraslice. Když jsme se jednou vraceli z práce a stáli za jízdy na korbě (na Haiti se jezdí jinou rychlostí než u nás), tak nás málem „přeťal“ drát s elektřinou. Musel během dne spadnout a byl na úrovni našich krků. Sklonili jsme se na poslední chvíli. Určitě byl kolem nás zástup andělů…

Myslím, že jako tým jsme byli dobrá parta. Skládali jsme se dosti různých povah. Byli mezi námi pastoři, modlitebníci, naslouchající, manuálně zruční, praktičtí, vynalézaví … . Taková mozaika, která tvořila hezký obraz. Každý přispěl tím, co uměl a co mu bylo blízké.

Cesta z Haiti byla trochu divoká. Náš řidič Miquel měl pořád dost času a na letiště jsme dorazili trochu déle než jsme měli. V pohodě bychom stíhali, kdyby všude nebyly dlouhatánské fronty. Málem nám letadlo uletělo.. Když jsme byli ve 2/3 všech kontrol, tak jsme zaslechli, jak vyvolávají naše jména. Dvakrát jsme trochu ostatní předběhli.. Při poslední kontrole nás do letadla už nechtěli pustit. Náš šéf výpravy, nevím, co jim řekl, ale zařídil to, že jsme do letadla naběhli jako vojáci do zákrytu. Trochu jsme let zdrželi.., ale odlétli. Cesta vedla přes Floridu, kde jsme cca 7 hodin čekali na let do New Yorku. Do New Yorku jsme přiletěli v noci. Lavičky byly obsazené, tak jsme si ustlali na zemi. Získala jsem malou představu, jak je bezdomovcům. Pak jsme si trochu prohlédli město a v 18 hodin nám letělo letadlo do Vídně a pak do Prahy.

Domů se mi moc nechtělo, ještě bych tam zůstala. Tamní prostředí mi bylo bližší než naše uhlazená Evropa. Budu na svůj první výjezd vzpomínat moc ráda.

Bůh se o nás staral po všech stránkách, učil nás, ochraňoval a dával nám, co jsme potřebovali. Byli jsme obklopeni krásnou přírodou a ze stromů trhali sladká manga a kokosové ořechy. Na Haiti jsem si uvědomila, že člověk toho tolik nepotřebuje. Pořád se tady za něčím honíme a sháníme věci, bez kterých bychom se i tak dobře obešli… Často můžeme čas využít jinak.. .

Celý výjezd předčil mé očekávání. Bůh mi dal zažít, o čem jsem vždy snila.
Chtěla bych vás všechny povzbudit k tomu, abyste sny a touhy, které On do vás vložil, snili dál a šli za nimi. I když se vám to bude zdát nemožné a nepůjde to zrovna jako „po másle“. Bůh má pro každého z nás úžasný plán a život s Ním je bohatý a pestrý. Tak hurááá do toho!

Ester Blasiusová

Fotky nejsou seřazené.

Misijní výjezd na Haiti [1] naleznete ve fotogalerii [2].

Download PDF

Article printed from ČCE Teplá: http://tepla.evangnet.cz

URL to article: http://tepla.evangnet.cz/?p=1500

URLs in this post:

[1] Misijní výjezd na Haiti: http://tepla.evangnet.cz/?page_id=838&kpgp=2&album=MisijniVyjezdHaiti

[2] fotogalerii: http://tepla.evangnet.cz?page_id=838

Copyright © 2009 ČCE Teplá. All rights reserved.